European Oak 5″
Description
The European Oak Collection offers random length planks in a narrow 3/8″ by 5″ profile with a 1.5mm top veneer layer. This collection is offered in a several colors designed to compliment any interior space.
Specifications
| Brand | Chesapeake Flooring |
|---|---|
| Product Line Name | European Oak 5" |
| Colors | Amsterdam, Dublin, Lisbon, Monaco, Venice |
| Width | 5" |
| Length | Max:48" |
| Thickness | 1/2 Inches |
| Construction | Engineered |
| Species | Hickory |
| Installation Method | Floating; Glue Down; Nail Down; Staple Down |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Surface Type | Hand-Scraped Or Distressed |
| Application | Residential |





Reviews
There are no reviews yet.