Unfinished Maple – Engineered
Description
Quality advantages include the beauty of solid Appalachian maple. Somerset unfinished engineered flooring has a thick 3mm sawn face and true random lengths up to 6-1/2′ for the same beautiful solid appearance.
Specifications
| Brand | Somerset |
|---|---|
| Product Line Name | Unfinished Maple – Engineered |
| Colors | #1 Common-3.25", #1 Common-5" |
| Width | 2.25", 3.25", 4", 5" |
| Length | Max:78" |
| Thickness | 1/2 Inches |
| Construction | Engineered |
| Species | Maple |
| Installation Method | Glue Down; Nail Down; Staple Down |
| Edge Profile | Square Edge |
| Application | Residential; Commercial |





Reviews
There are no reviews yet.