Restoration – Woodland Maple
Description
Woodland Maple’s 8” wide plank provides a look that is traditional and historic, featuring a color palette and finish that is on trend with the latest in home fashion.
Specifications
| Brand | Mannington |
|---|---|
| Product Line Name | Restoration – Woodland Maple |
| Colors | Acorn, Fawn, Branch, Mist |
| Width | 7.56", 7.5" |
| Length (Fawn, Branch) | 50.5" |
| Thickness | 1/2" (12mm) |
| Sq. Ft. Per Carton (Fawn, Branch, Mist) | 21.22 |
| Weight Per Carton (Fawn, Branch, Mist) | 31.8 |
| Look | Traditional Wood |
| Species (Acorn) | Maple |
| Installation Method | Floating |
| Application | Residential |








Reviews
There are no reviews yet.