European Oak 7-1/2″
Description
The European Oak Collection from Chesapeake Flooring offers random length planks in 1/2″ by 7-1/2″ dimensions with a 2mm top veneer layer. This collection is offered in a several colors designed to compliment any interior space.
Specifications
| Brand | Chesapeake Flooring |
|---|---|
| Product Line Name | European Oak 7-1/2" |
| Colors | Amsterdam, Dublin, Lisbon, Monaco, Venice |
| Width | 7.5" |
| Length | Min:12' . Max:72" |
| Thickness | 1/2 Inches |
| Construction | Engineered |
| Species | European Oak |
| Installation Method | Floating; Glue Down; Nail Down; Staple Down |
| Edge Profile | Micro Bevel |
| Surface Type | Hand-Scraped Or Distressed |
| Application | Residential |





Reviews
There are no reviews yet.